Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Všechno bude lepší

Před dvěma lety by ten inzerát byl všem pro smích. Dnes je stometrový byt v centru Brna za devět a půl milionu nabídkou, která si rychle najde kupce.

2007-1883-mobr-tabulka-byty.gif
2007–1883-mobr-tabulka-byty.gif • Autor: Respekt

2007-1883-vobr-tabulka-byty.jpg
Fotografie: Jak rostou ceny bytů • Autor: Respekt

Před dvěma lety by ten inzerát byl všem pro smích. Dnes je stometrový byt v centru Brna za devět a půl milionu nabídkou, která si rychle najde kupce. Developeři v Praze si zase mnou ruce nad tím, že na odbyt jdou byty i za dvojnásobek. Mluvíme sice o luxusním světě, ale ceny bytů za poslední rok vystřelily nahoru prostě všude. Vede Brno, kde podle Institutu regionálních informací vyrostly o pětatřicet procent, v těsném závěsu jsou Liberec a Ostrava. Co tenhle cenový skok přináší? Selský rozum velí pod dojmem rozkolísaného trhu s bydlením v Americe k opatrnosti, ale počet Čechů, kteří se bez zábran zadlužují kvůli koupi čím dál dražších bytů na desítky let, každým dnem roste. Je jen otázka, kdo na tom časem prodělá.

Kolotoč optimismu

„Nechtěli jsme vyhazovat peníze za pronájem bytu, který není náš,“ vysvětluje studentka brněnské Masarykovy univerzity Eva, proč se v šestadvaceti s přítelem Martinem zadlužili hypotékou na pětadvacet let. Z dluhu přesahujícího částku půl druhého milionu si těžkou hlavu nedělají. Mladý pár pronajal část třípokojového bytu třem studentům, jejichž nájemné dohromady dá na měsíční devítitisícovou splátku. Zanedbaná čtvrť Zábrdovice, kde byt leží, sice patří k horším adresám, ale mladý pár vidí budoucnost růžově. „Zrovna naší ulicí má vést nový bulvár. Už teď je vidět, jak se tady opravují domy a otvírají obchody,“

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte