2007-1811-mobr-58BR382007.gif
2007–1811-mobr-58BR382007.gif • Autor: Respekt

2007-1811-vobr-58BR382007.jpg
Fotografie: Slávu sklízel profesor, vajíčka poskytly studentky. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Tým biologa U-Sok Hwanga ze Soulské národní univerzity si ještě před několika lety připisoval úspěchy jako na běžícím pásu. Byl první, komu se podařilo naklonovat psa. Dokázal vytvořit klony skotu odolné vůči nemoci šílených krav, v jeho laboratořích se narodil první klon vlka. S jídlem roste chuť, a tak se Hwang rozhodl vstoupit na tenký led léčebného klonování.

Jihokorejský badatel chtěl naklonovat lidské embryo a využít je k pokusům, jejichž cílem by byla léčba některých vážných chorob. Zpočátku se mu dařilo: Korejci vytvořili z lidských buněk celou řadu embryí. Došli dál než kdokoliv jiný. Pak ale přišel blesk z čistého nebe: ukázalo se, že Hwang si ty nejdůležitější úspěchy vymyslel.

Hanbu už korejskému profesorovi nikdo neodpáře. V poslední době ovšem vychází najevo, že ne všechny výsledky smutně proslulého týmu jsou hodny zatracení.

Vajíčko za 1400 dolarů

Jedna z cest k průlomové léčbě cukrovky, Parkinsonovy choroby, k napravování přerušené míchy či hojení srdce po infarktu je založena na použití takzvaných embryonálních kmenových buněk. Jsou to buňky velmi zvláštní, udržují si totiž neomezenou schopnost proměny na kterýkoli z 230 typů buněk dospělého lidského těla. Za vhodných podmínek z nich vznikají neurony, buňky slinivky či srdeční svalovina. Embryonální kmenové buňky tedy mohou sloužit k výrobě „náhradních dílů“ organismu.…

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte