Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Olympijské nové světy

Krásky v červených a modrých šatech jsou připraveny na molu s kolekcemi medailí, vlajkonoši čekají na první tóny vítězné fanfáry.

2007-1734-mobr-32AR372007.gif
2007–1734-mobr-32AR372007.gif • Autor: Respekt

2007-1734-vobr-32AR372007.jpg
Fotografie: Všichni budou zírat! (Žáci čínské sportovní školy při tréninku) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Krásky v červených a modrých šatech jsou připraveny na molu s kolekcemi medailí, vlajkonoši čekají na první tóny vítězné fanfáry. V olympijském centru v Čching-tao, městě na severovýchodním pobřeží Číny, se připravuje slavnostní vyhlášení výsledků Mezinárodní regaty 2007, prvního předolympijského testu. Za zády krasavic sice pokračuje stavební ruch, olympijská vesnice ještě není definitivně hotova, vše ostatní už ale funguje a představitelé Mezinárodního olympijského výboru oplývají nadšením.

Sklobetonové mrakodrapy lemují pobřeží, na místě starých doků se zelená nový park a moderní sportoviště. Jen o kousek dál, směrem do vnitrozemí, lze však nalézt úplně jiný svět. Vesnice Che-si, která nechvalně proslula střety místních obyvatel s policií: „Ano, byly tu nějaké problémy. Je tu špína a někteří lidé si stavěli domky, kde chtěli,“ říká 50letý Čang. Stojí ve dveřích svého domu, ozdobených čínským symbolem štěstí. Po chvíli se objeví i jeho syn. Oba si zapalují cigaretu. A nakonec přijde i jeho žena: „Nic neříkej,“ varuje ho.

Čang je evidentně nedůvěřivý, bojí se. A zajímá ho jediné: „Nejste od médií?“ ptá se. Je jedním ze dvou tisíc obyvatel Che-si, vesnice, kterou nekompromisně pohltilo olympijské město Čching-tao. Někteří obyvatelé Che-si odmítli opustit domovy, na jejichž místě mají vyrůst nové výškové budovy. V červnu se…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte