Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Uvnitř Googleplexu

Google se zatím nemá čeho obávat. Většina uživatelů ho používá zcela bezstarostně.

2007-1672-mobr-27AR362007.gif
2007–1672-mobr-27AR362007.gif • Autor: Respekt

2007-1672-vobr-27AR362007.jpg
Fotografie: Google se zatím nemá čeho obávat. Většina uživatelů ho používá zcela bezstarostně. – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

V Americe se nějaký úkaz může chlubit tím, že vstoupil do mainstreamové kultury, teprve když se dočká karikatury v seriálu Simpsonovi. Googlu se té cti dostalo, a to dost výmluvným způsobem. Marge Simpsonová naťuká do Googlu své jméno a užasne, když jí vyskočí 629 000 výsledků hledání. („A já si celou dobu myslela, že ,gůglovat se‘ znamená takovou tu jinou věc.“) Pak si na „Google Maps“ najde vlastní dům, zvolí „satelitní zobrazení“ a zvětší měřítko. Ke své hrůze spatří na zahradě Homera, jak leží nahý v houpací síti. „Všichni tě vidí, pojď honem dovnitř!“ volá z okna a pak už se odvíjejí obvyklé zmatky.

A to je dnes Google v kostce: dominuje internetu a lidi po celém světě stejně jako Marge dovádí k informacím, které chtějí. Zároveň však nahání některým uživatelům stále větší strach, protože mají pocit, že jim někdo proniká do soukromí (byť Marge technicky vzato nemohla Homera vidět v reálném čase, protože satelitní snímky Googlu nejsou přenášeny živě). Také si vytváří nepřátele ve vlastním odvětví i souvisejících branžích. Velkolepý okamžik, kdy se Marge sama googluje, byl například okamžitě k dispozici nejen prostřednictvím společnosti Fox, která animovaný televizní pořad vyrobila, ale také na YouTube, stránce pro sdílení videonahrávek vlastněné Googlem, na kterou zmíněnou scénku nahráli fanoušci v rozporu s autorským právem.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte