2007-1636-mobr-28AR352007.gif
2007–1636-mobr-28AR352007.gif • Autor: Respekt

2007-1636-vobr-28AR352007.jpg
Fotografie: Zdenek J. Slouka. – Autor: Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Zdenek J. Slouka

(1923) je emeritním profesorem politologie se specializací na mezinárodní vztahy a právo. Po více než třicet let se jako profesor na předních amerických univerzitách věnoval vztahům mezi politikou a vědecko-technologickým vývojem. Jeho kniha International Custom and the Continental Shelf (Mezinárodní zvykové právo a kontinentální šelf) vyšla r. 1968 a měla mezinárodní ohlas v odborných kruzích.

V červenci 2007 se dvě ruské miniponorky – batyskafy – dotkly mořského dna na severním pólu, zabodly tam ruskou vlajku vyrobenou z titanu, aby vydržela třeba tisíc let – a nastal mezinárodní mediální poprask v inscenaci a kulisách nastavených Moskvou.

Před očima světa vstupuje na jeviště Rusko, geograficky největší stát planety, s přáním rozšířit své državy o celých 7 % neboli o 1,2 milionu čtverečních kilometrů mořského dna Arktidy (což je souhrnná rozloha Francie, Belgie, Nizozemska, Německa a Polska) a sahá po 10 miliardách tun dosud nedotčených zásob ropy a plynu pod arktickým mořem.

Stínohra moci, do níž Rusko vložilo svůj velký divadelní um a k jejíž inscenaci získalo bezmyšlenkovitou podporu světových médií včetně českých, je choreograficky zcela profesionální. Obrovský pohyblivý stín vržený na vzdálené bílé pozadí ostrým světlem je siluetou moci, která se nezadržitelně posunuje k dominantnímu postavení mezi státy,…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte