2007-1556-mobr-10AR342007.gif
2007–1556-mobr-10AR342007.gif • Autor: Respekt

2007-1556-vobr-10AR342007.jpg
Fotografie: Se slušňákem v zádech. (Kazimierz Marcinkiewicz a Jaroslaw Kaczyński) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Polsko čekají po dvou letech předčasné volby, které 21. října ukončí vládnutí Jarosława Kaczyńského a jeho Práva a spravedlnosti. Vítěz voleb, opoziční Občanská platforma, pak sestaví proevropskou, liberální a reformní vládu a o Polsku se zase začne mluvit s respektem, jak se na středoevropskou velmoc sluší. Pro mnoho Poláků hezká představa, která se však vůbec nemusí naplnit.

Svět na něj už zapomněl, ale Poláci ne. Drobný, tiše mluvící muž s liščíma očima je dodnes v průzkumech veřejného mínění na prvním místě, když mají Poláci odpovědět na otázku, koho by si přáli za polského premiéra.

Kazimierz Marcinkiewicz se už jednou polským premiérem stal, a to na sklonku podzimu před dvěma roky. Bratři Kaczyńští tehdy ještě brali vážně svůj svatosvatý slib, že když se Lech stane prezidentem, Jarosław se v žádném případě nestane premiérem. „Pohled na dva Kaczyńské by Poláci neunesli,“ žertoval před druhým, pro Lecha vítězným kolem prezidentských voleb jeho bratr Jarosław.

Vláda, kterou sestavil Kazimierz Marcinkiewicz, byla sice vládou vítězného pravicového Práva a spravedlnosti (PiS), jež se nedokázalo dohodnout na koalici s liberální Občanskou platformou, ale zdálo se, že nejhorší obavy se nenaplní. Strana PiS, tedy Jarosław Kaczyński, si pro svůj kabinet zajistila už tehdy podporu extremistických uskupení Sebeobrany a Ligy polských rodin. A zatímco Marcinkiewicz sestavil vcelku…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte