Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Islandská průmyslová revoluce

Vesnicím ve východních fjordech donedávna zvonil umíráček. Středopravicový kabinet, který Islandu až do letošního května dvanáct let vládl, se rozhodl venkov zachránit a zároveň vyvléci zemi ze závislosti na exportu ryb.

2007-1516-mobr-09AR332007.gif
2007–1516-mobr-09AR332007.gif • Autor: Respekt

2007-1516-vobr-09AR332007.jpg
Fotografie: Průmysl na mořském břehu. (Hliníkárna ALCOA na východě Islandu) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vesnice Reydarfjördur leží na východě Islandu na konci stejnojmenného fjordu, spolu s pěti dalšími vesničkami tvoří správní okres Fjardabyggt. Také východní fjordy obklopuje magická a neposkvrněná krajina, která na odlehlý ostrov každoročně láká více a více návštěvníků. Hluboké fjordy a kaňony, průzračná jezera, dramatické kamenité hory a vulkanická měsíční krajina jako by ani nepatřily na naši planetu. I proto zřejmě právě z Islandu sestupovali hrdinové Julesa Verna na cestu do středu země a američtí astronauti si zde nacvičovali svůj pobyt na Měsíci.

Krása je jedna věc, tvrdý život na odlehlém severu druhá. Vesnicím ve východních fjordech donedávna zvonil umíráček. Lidé odsud totiž podobně jako z celého islandského venkova utíkají za příležitostmi do hlavního města Reykjavíku, kde již dnes žijí plné dvě třetiny obyvatel třísettisícového státu. Středopravicový kabinet, který Islandu až do letošního května dvanáct let vládl, se rozhodl venkov zachránit a zároveň vyvléci zemi ze závislosti na exportu ryb.

Kamenná krása totiž má svůj potenciál. Příroda Island obdařila ledovcovými řekami a žhavým sopečným podložím, které nabízejí nedozírné množství „čisté“ vodní a geotermální energie. Vytápění a elektřina pro domácnosti a průmysl dnes na Islandu pocházejí výhradně z obnovitelných zdrojů, emise skleníkových plynů padají na vrub automobilismu a rybářské flotile. Problém ovšem…

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1303
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte