Prognóza předpovídá Rusku, kdy bude bohaté a mocné a z koho si má vzít příklad.

Jaký bude svět po dvaceti letech? To je otázka. Existují ovšem i těžší. Třeba: Jaké bude za dvacet let Rusko? Odpověď se nedávno snažil v rámci mezinárodního projektu podobných prognóz najít přední ruský ekonom a prognostik, profesor Stanislav Meňšikov. Jeho studie se stala oblíbeným tématem ruské mediální okurkové sezony.

Profesor úvodem zdůrazňuje, že ve své předpovědi vychází z nejlepší možné varianty. Na rozdíl od mnoha svých kolegů, kteří věští Rusku místo v první trojce ekonomických velmocí a jakési „obrození impéria“, je však Meňšikov o něco zdrženlivější: „I kdybychom i nadále udržovali tempo růstu HDP kolem 7 % ročně, stejně za 20 let Rusko nebude patřit mezi nejsilnější čtveřici.“ Tu budou tvořit USA, Čína, Japonsko a Indie. Rusové budou mít podle Meňšikova ekonomiku čtyřikrát menší než Číňané a 3,5krát než Američané. „Výš než na páté místo ve světě prostě nepostoupíme; musíme se s tím smířit,“ konstatuje profesor. I tak to ale vzhledem k poměrně malému počtu ruského obyvatelstva není špatné, povzbuzuje vědec. Dnes je Rusko v ekonomické síle na desátém místě, a když to nedávno Putin slavnostně oznamoval v parlamentu, sklidil bouřlivý potlesk.

Korea, náš vzor

Ruské sebevědomí však podle Meňšikova pořádně zvedne to, že se v roce 2027 stane z ekonomického hlediska největším státem starého…

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte