2007-1003-mobr-10A.gif
2007–1003-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-1003-vobr-10A.jpg
Fotografie: Hedvigu Malinovou stíhá policie, hrozí jí až pětileté vězení. Trumfem v rukou policie je poštovní známka. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Jméno Hedviga Malinová (23) dnes zná na Slovensku i v Maďarsku každý, ale slávu této studentce z Nitry není co závidět. Na přední stránky novin se dostala už loni v srpnu, poté co se podle vlastních slov stala obětí útoku dvojice slovenských mladíků za to, že promluvila maďarsky. Policie ale po necelých třech týdnech případ odložila s tím, že se nemohl stát tak, jak ho Hedviga popsala.

V těchto dnech se Hedviga vrátila na titulní stránky novin, protože slovenská policie ji obvinila z úmyslné lži. Na scénu se tak vrátila otázka, zda věřit, či nevěřit jejím slovům. Stala se jakousi dělicí čárou mezi Slováky a Maďary, byť se najdou i mnozí Slováci, kteří už jen z odporu vůči vládě Roberta Fica drží palce této dívce maďarské národnosti. Spor přerostl i za hranice a mezi Bratislavou a Budapeští létají ostrá slova.

Obě strany sporu se vzájemně obviňují z nevhodné politizace kriminálního činu a obě mají pravdu. Obě strany také shodně tvrdí, že případ je testem nezávislosti slovenské justice. Jenže ti, kdo věří, že Hedviga říká pravdu, mají o nezávislosti justice pochybnosti a očekávají, že kauza skončí ve Štrasburku. Ti druzí zase očekávají, že justice naopak prokáže svou nezávislost usvědčením Hedvigy ze lži.

Je zjevné, že ať už slovenské orgány případ uzavřou jakkoli, vlna nedůvěry mezi Slováky a Maďary vzedmutá touto kauzou se povalí dál.

Co se stalo

Ráno 25. srpna…

200722-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200722-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte