Filmové drama o východoněmecké Stasi se vlastně může odehrávat kdekoli a kdykoli.

Cena za nejlepší evropský film, nejlepší evropské herce, nejlepší německý film a za novou tvář německého filmu. Tohle všechno je filmový debut třiatřicetiletého Mnichovana Floriana Henkela von Donnesmarka Životy těch druhých. A tím to nekončí, protože se blíží Zlaté glóby. V Německu je snímek o praktikách Stasi na programu kin už rok a mluví se o něm jako o senzaci. Nyní přišel i do české distribuce.

Po druhé světové válce se v Evropě natočily stovky filmů o nacismu a gestapu. Po pádu železné opony zajímavé filmy o komunismu a jeho tajných policiích nevznikly. Zřejmě jsme se v žádné postkomunistické zemi s osidly donašečů a estébáků dosud nevyrovnali. A tak nakonec natočil film o Stasi režisér pocházející ze západního Německa, který v „tom“ nikdy sám nežil. Film připravoval šest let a klobouk dolů: jeho klasicky vytříbené drama o síle a slabosti lidských charakterů je divácky strhující.

Příběh je přitom prostý až schematický, jenže stojí na dobře napsaných rolích a na špičkových výkonech zkušených herců. Zejména Ulrich Mühe jako dvojlomný kapitán Wiesler je asi největším hereckým objevem posledních let. Jeho bohatě odstíněný hrdina, expert na odposlechy, ztělesňuje pruskou důstojnickou čest kombinovanou s idealistickou vírou v komunistické Německo – a drama začíná, když jeho přesvědčení začne jednoho dne praskat ve švech.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte