Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Střet na medvědí stezce

Údolím pod zasněženou horou Kriváň rázuje v ranním šeru šest mladých lidí s ruksaky na zádech. Je krátce po šesté, ale skupinka je už hodinu na cestě.

2007-814-mobr-08A.gif
2007–814-mobr-08A.gif • Autor: Respekt

2007-814-vobr-08A.jpg
Fotografie: Další čekají na signál. Erik Baláž jde do akce. • Autor: Respekt

Údolím pod zasněženou horou Kriváň rázuje v ranním šeru šest mladých lidí s ruksaky na zádech. Je krátce po šesté, ale skupinka je už hodinu na cestě. Z lesní chatky, kde strávili noc, je to sem na rozhraní Tiché a Koprové doliny ve Vysokých Tatrách zhruba sedm kilometrů a nejdůležitější je být na místě dřív než dřevorubci a policie. „V lesích jsou ukryté další skupinky a čekají na signál,“ říká devětadvacetiletý vůdce úderné akce Erik Baláž. Po týdnu v horách je už viditelně unavený: jsme přímo uprostřed další bitvy v dlouhé válce o výklad termínu „národní park“. Tentokrát se několik desítek dobrovolníků rozhodlo na čas odejít do lesů, aby vlastními těly komplikovali těžbu dřeva v nejcennější části Tatranského národního parku. Pokoušejí se přesvědčit dřevorubce i své spoluobčany, že „rezervace není lesní závod“.

Chlapi, jeďte domů

Lesníci nechali ve Vysokých Tatrách po ničivé vichřici z roku 2004 vytěžit víc než devět desetin pahýlů po zničených stromech. Letos začátkem dubna se rozhodli „vyčistit“ i poslední polomy na těžko přístupných místech a v některých nejpřísněji chráněných zónách. Blokáda začala přesně o týden později.

Erik Baláž bydlí od dětství v podtatranské dědině Pribylina, je absolventem lesnické fakulty, ale vydělává si tím, že několik měsíců v roce sbírá jahody na farmách v Británii. Ušetřené peníze mu dovolí…

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte