2007-758-mobr-Gendergraf0421.gif
2007–758-mobr-Gendergraf0421.gif • Autor: Respekt

2007-758-vobr-Gendergraf0421.jpg
Fotografie: Propast mezi muži a ženami – Autor: Graf The Economist • Autor: Respekt

Muži s oblibou říkají, že řídí svět. Není to iluze. V politice po celém světě nadále ovládají většinu vlád a zákonodárných sborů. V ekonomice hrají první housle ve správních radách a zastávají většinu nejlépe placených míst. Ženy naopak vykonávají nesrovnatelně větší díl veškeré neplacené práce doma. Jistě, některé části tohoto obrázku se mění: podíl žen na pracovní síle je výrazně vyšší než o generaci dříve a v některých zemích je dnes na vysokých školách více studentek než studentů. Přesto stále žijeme ve světě mužů.

A také ve světě nehospodárném. Série několika studií z poslední doby konstatuje, že kdyby placenou práci vykonávalo více žen, svět by na tom byl lépe. Více se takto zajisté mrhá v chudších zemích než v zemích bohatých.

Zpráva Hospodářské a sociální komise OSN pro Asii a Tichomoří zveřejněná minulý týden dospívá k závěru, že diskriminace na základě pohlaví a konkrétně omezování pracovních příležitostí pro ženy stojí tento region 42 až 47 miliard dolarů ročně. Mezi účastí mužů a žen na trhu práce je zde zcela běžná 30% až 40% propast. Špatná situace ve vzdělávání dívek přijde na dalších 16–30 miliard dolarů. A tyto ekonomické náklady ještě nezohledňují násilí páchané na ženách a dostupnost zdravotní péče.

Ovšem ženy jsou nedoceněné i v bohatých zemích. Stačí se podívat na rozdíl v míře zaměstnanosti mužů a žen v Americe, Japonsku a v západní Evropě, podobně jako to…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte