To místo se nedá jen tak přejít. Malé děti se odmítají přiblížit a pláčou, když jsou donuceny. Důvodem je oltář, kde v životní velikosti stojí bílá postava.

Bílá postava smrti.

Kult Svaté smrti je nejrychleji rostoucím „náboženstvím“ v Mexiku. Příběhy o zázracích a splněných přáních jsou součástí běžného dne a oltáře s bílou postavou, případně černou siluetou s kosou, se objevují ze dne na den na stále větším počtu míst.

Kořeny sahají hluboko do minulosti, k aztéckému božskému páru vládců země mrtvých Mictlantecuhtlimu a Mictecacihuatl. Než se člověk dostal před tato hrozná božstva podsvětí, musel, už po smrti, projít množstvím nástrah od padajícího kamení, pouští a bažin přes krokodýla Xochitonala a vítr obsidiánů až po řeku, kterou překonával s pomocí psa obětovaného během pohřbu. Bohům se musely přinést dary, aby byl mrtvý vpuštěn do jejich království. Dary jsou vidět i dnes u oltářů Svaté smrti.

Podle archeologických vykopávek byl kult smrti velmi silný v období před příjezdem Španělů. Španělská kolonizace vliv kultu utlumila, ale úplně nezničila. Soudobá verze vznikla někdy kolem roku 1960 v Hidalgu a do dnešní doby se ji podařilo rozšířit v podstatě do celého Mexika a pomocí pašeráků drog i do USA.

I když katolická církev odsuzuje fenomén coby hřích, mexickým katolíkům to evidentně nevadí a oltáříky od patnácti centimetrů až do životní velikosti si staví dokonce v kancelářích, aby byli…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte