Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Potlesk pro Evropu, prosím

V Berlíně je víc novinářů a policajtů než normálních lidí. Polovina centra je zavřená. Viděla jste ten mumraj u Braniborské brány?“ rozčiluje se důchodce na bleším trhu u Ostrova muzeí.

2007-523-mobr-10A.gif
2007–523-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-523-vobr-10A.jpg
Fotografie: Na ústavu se mě neptejte, mám před sebou 27 diskoték. Ministr zahraničí Steinmeier na Evropské noci krásy, Berlín, 24. březen. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V Berlíně je víc novinářů a policajtů než normálních lidí. Polovina centra je zavřená. Viděla jste ten mumraj u Braniborské brány?“ rozčiluje se důchodce na bleším trhu u Ostrova muzeí. „Nepovídejte, co se děje?“ diví se postarší prodavačka u stánku se starými pohlednicemi. „Ale, slaví se padesát let Evropské unie, přijedou prezidenti a premiéři, u brány bude nějaký festival či co.“ „No to jsem vůbec netušila. Ale je hezky, viďte…“

Berlín bude centrem oslav padesátin Římských smluv, píší světové agentury. Na Alexandrově náměstí, nedaleko Braniborské brány, však v sobotu odpoledne panuje klid. Po tom, že právě začíná veselice za účasti evropských prezidentů a premiérů, není ani potuchy. Nikde jediný plakát, žádná „evropská“ výzdoba.

Média ovládá jiná celebrita – malý lední medvěd Knut na své první procházce. Po J. F. Kennedym je globálně neznámějším Berlíňanem a jeho první jarní kroky sleduje kromě tisíců zdejších občanů i pět set novinářů z celého světa. Nejprodávanější deník Bild věnuje Knutovi dvoustranu, zatímco berlínskému summitu EU nevelký článek na straně dvě.

Na první známku toho, že se v Berlíně něco děje, lze narazit u ruin Paláce republiky. Desítky policejních aut, připravené zátarasy. Ale až po dalším půlkilometru, v závěru třídy Unter den Linden, stojí uprostřed písčité cesty mezi řadami lip štíhlé panely. Je jich…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte