Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Na obranu evoluce

Biologický druh Homo sapiens vznikl zhruba před 200 tisíci lety.

Biologický druh Homo sapiens vznikl zhruba před 200 tisíci lety. Dle moderního názoru, který se v pohledu na evoluci člověka prosazuje stále silněji, se už jeho první příslušníci co do duševních schopností nijak podstatně nelišili od lidí 21. století. Neměli sice vyspělou techniku, bezpochyby si ale velmi dobře uvědomovali, že jejich činy či rozkazy mohou mít pro ostatní jedince fatální důsledky. A zřejmě si to uvědomovali už lidé druhu Homo erectus.

Úvahy profesora Singera v sousedním textu proto vybízejí k polemice. Rozmetávat lidi bombami skutečně není o nic lepší než je ubíjet holí a smrt jedné osoby opravdu představuje menší tragédii než úmrtí pěti lidí. Lze však pochybovat o tom, že „ublížit někomu přehozením výhybky“ můžeme pouze posledních 200 let. Samozřejmě, výhybky déle neexistují, ovšem možnost, jak způsobit někomu újmu, aniž ho fyzicky napadneme, je tu odnepaměti. Podle Marca Hausera ostatně v celém dilematu vůbec nejde o výhybky, ale o to, kdy zabíjíme úmyslně, a kdy je naopak cizí smrt jen vedlejším produktem našich dobrých úmyslů. Popsanou situaci lze tedy velmi snadno zasadit do pravěké scenerie, v níž se obejdeme bez drezín, výhybek i kolejí.

Morální cítění, díky němuž je pro nás těžké úmyslně zabít jiného člověka, dokonce i kdyby to způsobilo dobro, nelze proto tak snadno zpochybnit. Lidská morálka se vytvářela stovky tisíc let a pomáhala našim předkům přežít v situacích, které se od těch současných příliš neliší. Nemůžeme ji jen…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 746
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte