Helena Třeštíková se v Marcele ocitla na tenké hraně mezi dokumentem a manipulací.

Čerstvý počin režisérky Heleny Třeštíkové Marcela je po snímcích Český sen nebo Ženy proměny dokladem nového trendu uvádět v naší běžné filmové distribuci dlouhometrážní dokumentární filmy. Marcela je postava z televizního cyklu Manželské etudy, režisérčina letitého časosběrného dokumentu o šesti manželských párech, který uvedla minulý rok ČT 2 s masivním diváckým ohlasem. Největší pozornost vzbudil svým tragickým vyústěním – smrtí hrdinčiny dcery – právě Marcelin příběh. Až do té míry, že vznikla spontánní finanční sbírka na její podporu.

Třeštíková tuto situaci pochopila jako něco mimořádně silného, jako ideální námět pro svůj další film. Její dosavadní, vesměs sociologicky distancované či vlídné pozorování Marcelina smolařského života tak nabralo dramatický obrat.

Zvláštní houževnatost

V Manželských etudách je divácký dojem z Marcelina tragického osudového zvratu skutečně mocný. Je nám jasné, že pro tuto ženu, která žije svůj – dá se říci okrajový a bezvýznamný – život, napojený jen na minimální finanční a citové zdroje, může být tato rána takřka k nepřežití. Vždyť s dcerou Ivanou tvořily pevný symbiotický svazek, v němž se vzájemně držely a podporovaly – jak v určité elementární pohodě, tak v pasivní a ublíženecké životní strategii. Z drobných náznaků bylo ale cítit, že Marcela i tuto ztrátu překoná. Nejen…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte