Návrh nové budovy Národní knihovny v Praze vzbuzuje vášně a lidé se o něj přou. Vítězný projekt je ale zpochybňován i z jiného důvodu: soutěž by prý za regulérních podmínek neměla šanci vyhrát. Debatní otázka k článku „Zázračné řešení“ v minulém Respektu proto zněla, zda měl být návrh architekta Kaplického ze soutěže vyřazen. Zde jsou některé z odpovědí.

Komu to slouží?

Jestli vašemu článku rozumím dobře, tak soutěž probíhala podle jistého zadání. Pak se zjistilo, že jedna z podmínek není nezbytná a je chytrý způsob, jak ji vyřešit neočekávaným způsobem. Podle vašeho názoru měl být autor tohoto řešení vyloučen. Za trest, že vymyslel něco progresivního, s čím ani zadavatelé nepočítali. Fajn! Tohle je článek, který bych čekal od Práva. Nebyl to snad Respekt, kdo před lety diskutoval rozdíl mezi „literou a duchem zákonů“? Kaplický zřejmě vystihl zadání lépe než jiní, protože zadavatel určitě neměl na mysli: depot NKF musí být nad zemí, i kdyby existovalo výhodnější řešení. Zadavatel měl v tomto případě zájem na co nejlepší ochraně NKF.

Osobně se mi na Kaplického projektu nelíbí například barvy, je to hodně odvážné, ale co obdivuji, je myšlenka, dominantní výrazný rukopis. Toto je budova, která nesplyne s okolím v šedou konformní masu. Odkazovat na to, že se projekt nelíbí, cituji „docela obyčejným lidem“,…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte