Je to svým způsobem velký průlom. Členské země Evropské unie se dohodly, že do roku 2020 bude Unie získávat 20 procent energie z obnovitelných zdrojů a o pětinu sníží emise. V době vášnivých debat, jestli globální oteplování způsobované lidmi vůbec existuje, to je příjemná zpráva. Pochopitelně ale bude třeba si počkat na výsledek. Unie se už několikrát shodla na důležité modernizaci, dala si s velkou pompou termín naplnění a pak ho s malou pompou nedodržela.

Dohoda evropských představitelů má ještě jeden háček. Oněmi dvaceti procenty je míněn evropský průměr, není tedy nutné, aby každá členská země rychle vymýšlela, jak úkol splnit. Tuto „fintu“ prosadili zejména čeští a polští vyjednavači, kteří se obávali, že jejich země na to nemá. Mirek Topolánek dokonce německé kancléřce, která nejvíce usilovala o dohodu, vzkázal, že vymýšlí „nesmysly“ a Česko už má prý „podobné pětiletky“ za sebou. Aspoň tedy, že nebojkotovali jakoukoli dohodu.

Česká opatrnost není sice něco, čím bychom se mohli chlubit, ale není to ani tragická zpráva. Tlak okolních zemí ale i z nitra země určitě časem zapůsobí i na pražské politiky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte