Nelze nesouhlasit, že kvalita života se poměřuje těžce a že rostoucí cena nejvíce působí na omezování spotřeby energie. Dosažení určité hladiny spotřeby energie je samozřejmě nezbytné pro rozvoj společnosti, ale za určitou hranicí již prostě nedochází k dalšímu zlepšování ukazatelů kvality života, jako jsou zdraví nebo čisté životní prostředí. Vlády samozřejmě nemohou určovat, kde se tato hranice nachází, mohou ale vytvářet podmínky pro započítání plných nákladů do ceny energií.

Jádro má mezi primárními zdroji energie jistě nezastupitelné místo, jedná se však poněkud paradoxně o zdroj, který nejvíce porušuje podmínky „volného trhu“ vzhledem k náročnosti na kapitál a regulaci. Zda je cíl Švédska reálný, je nyní těžké hodnotit. Jisté je, že etanol lze vyrábět i z kukuřice (jako to dnes činí v USA) či dřevní hmoty. Mimochodem některé analýzy ukazují, že kdyby si celý svět včetně Číny a Indie zapálil stejně velkou vatru jako vyspělé země, nestačily by ani tři planety.

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte