Když americký prezident George Bush ve své řeči o stavu Unie oznámil, že Amerika se bude zbavovat svojí závislosti na ropě, neodpustil si týdeník The Economist jízlivou poznámku, že je skutečně lepší vrátit se k alkoholu (Bush je, jak známo, vyléčený alkoholik). Etanol by se totiž měl stát hlavním palivem pohánějícím žíznivá americká vozidla. Americká vláda to sice zatím ještě neříká tak veřejně jako Evropa, trend je ale patrný: řeči o tom, že nelze šetřit přírodu a zároveň ekonomicky růst, začínají být nemoderní na obou stranách Atlantiku.

Biopaliva a vodík

Snižování americké závislosti na ropě a zemním plynu s sebou nese i dvě zásadní otázky. Totiž jak se nahrazování paliv projeví na stavu ekonomiky a jak napomůže zlepšení životního prostředí. Spalování na uhlík bohatých paliv s sebou nese rizika nejen pro globální změnu klimatu, ale také pro lidské zdraví a ekosystémy. Jedním z důsledků rostoucí dopravy je fotochemický smog a zvýšená koncentrace agresivního přízemního ozónu, který způsobuje dýchací problémy, snižuje výnosy plodin a poškozuje lesy. Kromě toho fosilní energetika obohacuje biosféru dusíkem, což plíživě mění charakter ekosystémů.

Otázku snižování závislosti ekonomického růstu na ropě je nezbytné vnímat ve dvou rovinách, které ve své řeči zmínil i Bush. První spočívá v zajištění zdrojů elektřiny pro domácnosti a firmy. Průměrná americká domácnost dnes žije díky nepřetržité dodávce elektřiny v blahobytu, který by vile ve…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte