První Topolánkova vláda končí. Byla v něčem důležitá? Minimálně v tom, že vyrobila mustr, jak se může v Česku chovat kabinet v dlouhodobé demisi.

Žádná psaná pravidla pro chování vlády bez důvěry parlamentu nemáme, Ústava to neřeší, musíme se tedy spolehnout na západní politickou kulturu. „Tyto precedenty politické kultury se navíc tvoří bez veřejné kontroly, protože lidé si neuvědomují jejich dopad, nemají dostatečné povědomí o tom, jak by instituce měly fungovat,“ říká Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd.

„Obecně by taková vláda měla spravovat zemi, rozhodovat tam, kde to nesnese odkladu, ale neměla by otevírat nové věci a dělat nevratná rozhodnutí,“ definuje úkoly vlády v demisi politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková. „Jako když ředitel odjede na dovolenou a o podnik se mezitím stará správce,“ přidává příměr Tomáš Lebeda. „Měla by toho dělat co nejméně.“ A když už udělá důležité rozhodnutí, neměla by rozhodovat sama. „Aby měly její kroky legitimitu, měla by je šířeji konzultovat,“ doplňuje Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni.

Tlustá Nomura

Jednotlivá ministerstva pracovala hlavně tam, kde nepotřebovala souhlas parlamentu. Do kategorie těchto rozhodnutí patří zrušení finanční policie, ministerstva informatiky, pozic vládních zmocněnců pro kraje, desítky personálních kroků typu výběr nového náčelníka generálního štábu. Ne vše se dá ale…

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte