mobrazek_168.gif
mobrazek_168.gif • Autor: Respekt

vobrazek_168.jpeg
Fotografie: Co se tu opravdu stalo? (Labe u Nymburka.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Kolem Labe stále vládne smutek. Z kolínské Draslovky unikl 9. ledna kyanid a několik dní zabíjel ryby. Jedná se o největší poříční katastrofu posledních desetiletí. V šoku ze selhání Draslovky je celý kraj. Vždyť tahle osvědčená fabrika vyrábí chemikálie k výrobě textilu a plastů bez potíží už více než sto let. A její šéfové jsou ostřílení veteráni chemického průmyslu. Únik jedů ale přiznali až čtyři dny poté, co začaly zabíjet. „Netušili jsme, že to jde od nás. Divíte se, když je na řece tolik fabrik?“ říká očividně nešťastný generální ředitel Pavel Brůžek. „Ale nezříkáme se zodpovědnosti. Chceme škody nahradit.“ Havárie, ke které slovy ředitele Brůžka došlo „neuvěřitelným a nepravděpodobným selháním technologie“, má jednu radostnější tvář: kyanid z vody brzo vyprchá. „Řeka bude brzy zase čistá,“ říká ředitel Brůžek. „Ale naše jméno ne.“ Jeho smutek však kolínské radní ani trochu nedojímá.

„Je nám to líto!“

Z centra Kolína je to do industriální zóny čtvrthodinka autem. Po obou stranách silnice, kde nepřetržitě sviští kamiony, je změť výrobních hal, skladů, výměníkových stanic, dělnických ubytoven, teplovodních potrubí. Nad kyanidovou chemičkou se vypíná komín z dvacátých let. Draslovka se třemi stovkami zaměstnanců tu patří k menším podnikům. K návštěvě se hlásíme ve vrátnici. Uvádíme, že bychom v továrně…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte