Ve čtvrtek 2. února přichází do biografů nový počin Stevena Spielberga – film Mnichov, který už ve světě vyvolal názorové kontroverze. Formou jakéhosi hraného dokumentu či spíše historické fikce přibližuje události po 5. září 1972, kdy na olympijských hrách v Mnichově palestinské komando uneslo jedenáct izraelských sportovců. Všichni zahynuli – dílem při samotném přepadu, dílem při nezdařené osvobozovací akci německé policie. Příběh se však odvíjí od následné odvety. Izraelská tajná služba sestaví pětičlenný tým lidí se změněnou identitou, který vyráží do světa s jediným úkolem – zabít jedenáct lidí, kteří se na plánování a provedení mnichovského masakru podíleli.

V čem je zmíněná spornost filmu a jádro debat v USA a Izraeli? Mnozí tvrdí, že Spielberg prezentuje teroristy i odvetný tým na jedné mravní rovině: Musíme jednat jako teroristé, zní motto mstitelů. Konspiračně vyhledávají své cíle, připravují na ně pasti, vyrábějí pekelné stroje a vytipované oběti zabíjejí. Postupem času ale začínají narůstat pochyby: Jsou to skutečně lidé, kteří mají na svědomí Mnichov? Vždyť jsme neviděli jediný důkaz. Navíc za každého zabitého teroristu nastoupí další, ještě horší. A co hůře. Z lovců se posléze stávají štvanci. Jako bychom to odněkud znali. Samotného Spielberga prý téma přitáhlo skrze velmi aktuální otázky po dění v současném světě.

Pro ty, kteří preferují příklon k realitě před fikcí filmového plátna, je tu užitečný doplněk – kniha …

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte