Kinshasa má prezidenta a Afrika zažila nejdůležitější volby od roku 1994, kdy byl pohřben apartheid. Před někdejší skvrnou kontinentu se otevírá šance.

Volba mezi morem a cholerou. Tak přirovnal konžský publicista André Kabanda možnosti výběru svých krajanů. Ve druhém kole souboje o hlavu státu se totiž utkali dosavadní prezident Joseph Kabila a dosavadní viceprezident Jean-Pierre Bemba – dva nejvlivnější členové zkorumpované vlády národní jednoty, dva bohatí sobečtí muži se silně vyvinutou vůlí k moci, dva vlivní vojevůdci s krví na rukou.

Minulý týden volební komise ukončila týdny nervózního čekání – Kabilovi přiřkla 58 % hlasů, zatímco Bemba se musel spokojit se 42 %. Bez ohledu na tento výsledek je třeba dodat, že konžský mírový proces je založen na přeměně „warlordů“, kteří vydělávají na nerostném bohatství protahováním válek, v regulérní politiky s možností plundrovat poklady země i v mírových podmínkách. Cílem voleb tedy není samotná demokracie, ale spíše snaha odůvodnit legitimitu vůdců jinak než jejich někdejšími zločiny.

Uznat svou porážku

Hlavní otázkou byla reakce obou soků na výsledky. Pokusí se vítěz „zadupat slabšího do země“? Vykope poražený, který ztratí přímý přístup ke zdrojům, znovu válečnou sekyru a ve jménu „podvedeného lidu“ vrátí Kongo do válečného běsu? Stále straší příklad třeba Angoly, kde po volbách v roce 1992 následovala další etapa…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte