Jedním z důvodů neutuchajícího zájmu o Mitterrandovu postavu je jeho záhadnost a charakterová dvojznačnost. François Mitterrand byl posedlý myšlenkou na stopu, kterou zanechá v historii. Sám se snažil svou posmrtnou proslulost co nejdokonaleji připravit. Jako zkušený stratég fascinovaný dějinami stavěl pyramidy, reformoval sociální systém a hrál rafinované hry s médii, využívaje svého přirozeného šarmu.

Deset let po jeho smrti se zdá, že se mu jeho velký sen splnil. Jeho tvář se dál pravidelně objevuje na titulních stranách seriózních publikací i bulváru, vycházejí stále nové (a spolehlivě úspěšné) knihy vzpomínek jeho přátel i nepřátel. Loni vstoupil dokonce na plátna kin. Francouzská levice se nepřestává ani před dalšími prezidentskými volbami přít o to, kdo je jeho nejvěrnějším následovníkem. A sociologové už horlivě zkoumají fenomén „nostalgie po Mitterrandovi“.

Jeho Paříž

Nejkonkrétněji se Mitterrandova touha po nesmazatelném zápisu do historie projevila na jeho úpravách vzhledu francouzské metropole. Čtvrti La Défense dnes vévodí jeho Grande Arche, na druhém konci města proudí tisíce studentů, vědců a turistů do jeho Národní knihovny, nelze přehlédnout ani Institut arabského světa či Operu Bastille. V souvislosti s touto megalomanií trefně poznamenal Henri, hrabě pařížský (teoretický následník francouzského trůnu), že „Mitterrand byl posledním z Kapetovců“. Nejen rozmáchlostí…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte