Kdysi to bývala Šťastná Arábie. Potom země tradicionalistů, odkud vzešel Usáma bin Ládin. Dnes rozhoduje o svém osudu a mluví do toho i ženy.

Pro pětadvacetiletou studentku Fatimu bylo 5. září velkým dnem. Do metropole provincie Hadža na severozápadě Jemenu zavítal v rámci předvolební kampaně sám Alí Abdulláh Sálih. Tento muž je u moci již od roku 1978 a nestane-li se zázrak, vyhraje prezidentské volby i teď ve středu. Fatima Sáliha nekriticky obdivuje. Věří, že nebýt jeho, v zemi ještě zuří občanská válka a z jejího rodného regionu nevede do hlavního města San’á široká asfaltová silnice. Sálih a jeho vládnoucí strana Mu’tammar (Všelidový kongres) nepotřebuje s hlasy voličů příliš manipulovat, protože podporu nadpoloviční většiny má jistou. Ale byť je o vítězi prezidentského klání rozhodnuto, 20. září se volí i na lokální úrovni, což je mnohem zajímavější. Právě Fatima kandiduje do místního zastupitelstva. Je jednou z těch žen, které se rozhodly změnit svět (zatím aspoň v Hadže) prostřednictvím aktivní účasti v komunální politice. Proč tak málo dívek navštěvuje základní školy? Proč jsou tři čtvrtiny žen negramotné, když u mužů je analfabetismus jen čtvrtinový? Takové otázky ji motivují. „Dokud budou rozhodovat o ženách jen muži, naše postavení se nezlepší. Tvoříme polovinu obyvatel, tak máme právo ovlivňovat vývoj naší země!“ To, co zní v Evropě banálně, má v tradicionalistickém Jemenu téměř revoluční příchuť – ač…

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte