Skandinávie se na přední stránky novin dostává zřídka, prostě žádné zprávy, dobré zprávy. V severských společenstvích, která sama sebe hrdě přezdívají „blahobytná“, je vše více méně pod kontrolou. Někteří občané tu ale na (sebe)vládu dobrovolně rezignují: podle odhadů zápasí každý desátý Švéd s alkoholismem denně a pod vlivem alkoholu či drog se jich na silnicích prohání celých šestnáct tisíc. Posledním hitem v potírání podnapilých řidičů je tu alkozámek, neboli přístroj, který opilci za volantem jednoduše nedovolí vyjet.

Postihy za jízdu pod vlivem alkoholu ve Švédsku nejsou malé. Naměří-li vám policisté více než 0,2 promile alkoholu, zabaví vám řidičský průkaz na dobu mezi jedním a 36 měsíci. Pokud máte víc než jedno promile, odsedíte si navíc nejméně měsíc ve vězení a až dvouročním žalářem se trestá takzvané hrubé opilství za volantem. Jenže vzdálenosti z baru domů nebo do státního obchodu s alkoholem jsou v široširé švédské krajině nemalé, a šance, že v lesích narazíte na silniční kontrolu, velká není.

Pokud podnikáte, ohrozí vaši existenci i měsíc zákazu jízdy. Ve Švédsku dnes ale řidičský průkaz můžete dostat zpátky okamžitě, když ovšem splníte určité podmínky. Od roku 1999 tu totiž experimentují se zmiňovaným alkozámkem. Pokud si do auta necháte namontovat malou krabičku velikosti mobilního telefonu, která je buďto šňůrou či bezdrátově spojena se zapalováním, a před jízdou do ní nadýcháte lihuprostý vzduch, vyjet můžete zcela legálně. V…

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte