Upřesnění k raketové základně

Rád bych upřesnil svůj postoj k uvažované výstavbě americké raketové základny v České republice. Ne všechny moje názory, které se objevily v článku Proč americká základna (Respekt č. 27/06), jsou totiž úplné nebo přesně zprostředkované.

Chtěl bych především zdůraznit, že zelení podporují kolektivní plán protiraketové obrany tak, jak jej již delší dobu připravují společně spojenci v NATO a jak má být i znovu diskutován na podzimním sněmu Severoatlantické aliance. Tento plán NATO podporujeme, protože se odehrává v multilaterálním rámci kolektivní obrany, a považujeme jej za potřebný. V rozhovoru s redaktorem Respektu jsem tedy jednoznačně odlišil náš postoj k případné základně budované pod záštitou NATO (ten je vstřícný), od názoru na výstavbu čistě americké základny, kterou odmítáme. Výše zmíněný rozdíl považuji za důležitý a bylo chybou, že nebyl v textu zachován.

Chtěl bych také nad rámec onoho rozhovoru upřesnit svůj postoj ke Spojeným státům, jenž v žádném případě není jednoduše negativní. Mezi Američany mám desítky přátel a politických partnerů. K čemu se však stavíme jako zelení kriticky, to jsou některé kroky zahraniční politiky současné vlády Spojených státu amerických. Tento rozdíl považuji za zcela zásadní.

A závěrem chci uvést na pravou míru citaci, v níž tvrdím, Američané by mohli základnu využít k útoku na jinou zemi. Jedná se…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte