2006-1106-mobr-18B.gif
2006–1106-mobr-18B.gif • Autor: Respekt

2006-1106-vobr-18B.jpg
Fotografie: Dětská ráce svazuje (protest v Dillí). – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jsou čtyři hodiny ráno a devatenáctiletý Anjandu v indickém městě Vikarabad právě vstává. Za chvíli vyrazí do města roznášet noviny. V osm zasedne do školní lavice a než půjde do své druhé práce – prodávat na trh, stihne se sotva naobědvat. Domů se dostane kolem půl sedmé večer a ještě mu zbude chvilka na učení. Tento způsob života je sice vyčerpávající, ale Anjandu je hrdý, že brzy dokončí střední školu. Původně vypomáhal na rodinném hospodářství, a kdyby se nesetkal se vzdělávacím programem pro děti, nejspíš by skončil bez základního vzdělání stejně jako téměř polovina indických dětí.

Děti v rozvojových zemích často celý den pracují a nemají čas chodit do školy. Podle zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) bylo v roce 2004 na celém světě 218 milionů pracujících dětí. Od roku 2000 sice poklesl jejich počet o jedenáct procent; statistiky, z nichž zpráva vychází, ale započítávají jen takzvané ekonomicky aktivní děti a opomíjejí ty, které nejsou za svou práci placeny – pečují o sourozence, obhospodařují pole a dobytek nebo pomáhají v rodinné řemeslné dílně. Ani tyto děti ovšem do školy chodit nemohou, a proto by započítány být měly. To byl i Anjandův případ. Když se dozvěděl o možnosti získat vzdělání, utekl z domova.

Ani problém dětí, které nepomáhají doma, ale chodí do zaměstnání a berou plat, nelze pominout. List The Observer nedávno popsal podmínky v jedné indické továrně…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte