Nezkorumpovaný, velmi dobře profesně hodnocený, za jedenáct let šesti ministrům loajální policista se těsně před volbami rozhodl sdělit, že společnost je ohrožena propojením zločinu, policie a politiků. Lidé z policejního sboru a vysocí političtí činitelé podle něj brání vyšetřit nejzávažnější případy korupce, vražd a podvodů, do kterých jsou zapleteni jejich přátelé, známí, nebo dokonce oni sami. Hrdina, takových by mělo být víc, říkali před volbami jedni. Ne, politický manipulátor, který vše dobře načasoval a pojistil si podporu opoziční strany, odpovídali jiní. Bylo tedy správné, že šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice vystoupil před poslanci se závažným, ale pro většinu laiků ne zcela srozumitelným a přesvědčivým obviněním sociálních demokratů z propojení se zločinci? Určitě.

Zbabělí a osvědčení

Pro tuto jasnou odpověď existují dva zásadní důvody, byť první zní trochu jako fráze. Policista je nepolitický úředník a měl by hájit zájmy práva a pořádku v každém okamžiku. Bez ohledu na to, jestli jeho krok nějak ovlivní politiku. Druhý důvod má při dnešním stavu policie a ministerstva vnitra také železnou logiku. V zemi, kde policie funguje, by se mohl Kubice se svým podezřením a svými důkazy obrátit na nadřízené, poradit se s nimi jak dál, co dělat. V takové zemi by jej podrželi nejen nadřízení, ale i kolegové nebo státní zástupci. Nic by nemuselo být veřejně, narychlo, nepřesvědčivě. Ale bohužel Kubice a jeho podřízení…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte