Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Vychutnej moji cenu

Čeští výtvarníci stále marně hledají své galeristy. Právě skončený pátý ročník veletrhu současného umění Art Prague opět potvrdil zajímavou skutečnost. Potenciální sběratelé i spekulanti narážejí na to, že české špičkové umělce až na výjimky dodnes nikdo nezastupuje.

Čeští výtvarníci stále marně hledají své galeristy.

Právě skončený pátý ročník veletrhu současného umění Art Prague opět potvrdil zajímavou skutečnost. Potenciální sběratelé i spekulanti narážejí na to, že české špičkové umělce až na výjimky dodnes nikdo nezastupuje. Nefunguje tady dosud standardní západní systém, v němž má výtvarník svého galeristu, podobně jako kapela vydavatele. V situaci, kdy stát současné výtvarníky skoro nepodporuje, jsou umělci odkázáni pouze na volný trh. A tam existuje jen jediná instituce. Galerie Jiřího Švestky, která zastupuje desítku vybraných Čechů. Proč tomu tak je a co to znamená?

Teď je ta pravá chvíle

Obchodování se současným uměním se u nás teprve rozbíhá. Konkurence je zatím slabá a zorientovat se není složité. Pokud vsadíte chytře, investice se brzy několikanásobně vrátí a ještě se mezitím potěšíte inspirativními díly. „Před časem byl u mě jeden sběratel. Prodal jsem mu obraz. I když tvrdil, že to nemá na kšeft, bouchnul ho za pár měsíců v aukci za trojnásobek,“ říká Tomáš Císařovský, jeden z našich renomovaných malířů střední generace, který je nyní na volné noze bez exkluzivního galeristy podobně jako řada jeho kolegů. Císařovský přitom patřil k umělcům, které léta zastupovala pražská galerie MXM, značka nejvyšší kvality. Na počátku 90. let, v období zájmu o vše východoevropské se prodávalo dobře, a navíc stále přicházely pozvánky na výstavy do zahraničí. Zájem o malý rybník za…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte