2006-810-mobr-11B.gif
2006–810-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-810-vobr-11B.jpg
Fotografie: Giertych a Lepper: pomůžeme a pak se rozpadneme. – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Většinová vláda za cenu účasti populistů a nacionalistů. Polsko k této variantě dospělo půl roku po volbách, ale na rozdíl od Rakouska před šesti lety touto cestou nemíří k modernizaci.

„Vláda má teď sílu změnit zemi,“ prohlásil prezident Lech Kaczyński. Polsko má po půl roce snažení strany Práva a Spravedlnosti (PiS), vítěze podzimních voleb, většinový kabinet. Jaroslawu Kaczyńskému, bratrovi prezidenta a předsedovi PiS, se totiž nakonec podařilo vedle levicově-populistické Sebeobrany přesvědčit o vstupu do vlády i celou ultrakatolickou a extrémně nacionalistickou Ligu polských rodin (LPR).

Všechno bylo špatně

Původní projekt, v němž se počítalo jen s odpadlíky z Ligy, se ukázal neživotaschopný, neboť ani tak by nepřinesl parlamentní většinu. Za vstup Ligy do kabinetu zaplatila PiS místem vicepremiéra a ministra školství pro předsedu LPR Romana Giertycha. Šéf Sebeobrany Andrzej Lepper měl tento post jistý už týden předtím. Proces „haiderizace“ Polska, který bratři Kaczyńští započali už na podzim, kdy byl menšinový kabinet PiS schválen hlasy Sebeobrany a Ligy, dospěl do finále.

I když mnozí pozorovatelé píšou o přechodném řešení, pojítka a společné zájmy mezi PiS a dvěma novými partnery jsou natolik silné, že nová konstelace může přežít do termínu řádných voleb, k nimž Polsku zbývá tři a půl roku. Přes zdánlivou ideovou rozrůzněnost …

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte