Lidská práva a demokratické hodnoty si v české diplomacii stále hledají své místo. To závisí na momentálním stavu přetrvávajícího sporu mezi logikou zisku a logikou principů. Stoupenci zisků tvrdí, že Česko jako malý stát nemá šanci změnit svět, může se v něm však pohodlně zabydlet. Nemá proto smysl pokoušet se o nemožné a kritizovat porušování lidských práv v Číně či Rusku, pokud se tím ohrožují obchodní vztahy českých firem. Naopak podle těch, co vyznávají principy, jsou to právě malé země, které proto, že nikoho neohrožují, mohou mnohem otevřeněji než velmoci upozorňovat na porušování základních lidskoprávních norem. Navíc Česko může reflektovat vlastní zkušenost s totalitním režimem a přispět k vytváření lepšího světa.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl obohatil logiku zisku o nový argument. Na rozdíl od běžných klišé se Míl vyhýbá bezbřehému pragmatismu. Jeho argument zní na první pohled přesvědčivě. Pokud chceme měnit svět, musíme začít u sebe. Naši současní politici jsou tak neschopní a zkorumpovaní, že se nemohou pokoušet o nějaké principiální postoje, poněvadž by je stejně nikdo nebral vážně. Na druhou stranu česká společnost si vede dobře, máme špičkové umělce, sportovce a byznysmeny. Pokud se budeme snažit, tak za pět let můžeme mít také vážené politiky schopné oslovit svět. Do té doby je lepší mlčet.

Přesto je Mílův argument chybný. Nemusíme být nekritickými obdivovateli současné vlády, abychom věděli, že srovnávat případ Chodorkovskij…

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte