Bývalý šéf kanceláře premiérů Stanislava Grosse a poté Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel byl minulý čtvrtek obviněn z podvodu. Policie po sedmi měsících zkoumání došla k přesvědčení, že si Doležel loni v památném – televizí Nova odvysílaném – rozhovoru řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek pět milionů korun za to, že dostane podnikatele kolem Setuzy opět do hry kolem privatizace Unipetrolu. Podle policie nešlo o korupci, protože Doležel prý nemohl dění kolem privatizace ovlivnit, ale o podvod – řekl si o úplatek přesto, že nemohl privatizaci ovlivnit. Tato policejní konstrukce nám chce jedním dechem říct dvě věci: privatizace Unipetrolu byla na nejvyšší úrovni čistá a Doležel jednal na vlastní pěst, aniž by jemu nadřízení politici něco tušili.

Tomu se ovšem nedá věřit. Ti, kterým si údajně osamělý Doležel řekl o úplatek, nebyli žádní naivové. Lidé kolem Setuzy měli o strategický a miliardový Unipetrol zájem dva roky, dokonale znali zákulisí privatizace, vyznali se v kuloárech moci (z drobných veksláků se přece během let dokázali vypracovat až na veličiny, kterým ministři přiklepávali skoro zadarmo státní podíly v lukrativních firmách). Tito pánové by jen stěží strkali milionové úplatky do kapes subalterního úředníka, který jejich věc „nemohl ovlivnit“. Dalším důkazem nedůvěryhodnosti policejní verze je Doleželova srpnová cesta do Varšavy. Pár dnů poté, co si řekl Spyrovi o „pět v českých na stole“, jel jako emisar…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte