Libuše Barková je ve vazbě. Dostala se tam poněkud ušmudlaným způsobem, kvůli obžalobě za daňový podvod, za který nakonec nemusí být vůbec odsouzena. Dostala se tam v době, kdy držela v ruce rozsudek vrchního soudu, který zrušil její pětiletý trest vězení právě za tento údajný podvod a poslal nižší soudní instanci devatenáctistránkové upozornění na závažné nedostatky, které nižší instance při vynesení rozsudku přehlédla. Barková vůbec neměla důvod prchat před jednáním soudu, naopak. Veškerý současný humbuk kolem ní je podezřele postavený na hlavu.

Policie a justice měly veškeré důvody zabývat se paní Barkovou před rokem – v době skandálu kolem její spolupráce s manželkou tehdejšího premiéra Grosse. Tehdy totiž existovala možnost, že se v souvislosti s tímto podnikáním prokáže praní špinavých peněz a možná i politická korupce. Možná by tehdy paní Barková pod tlakem vypovídala také o svých zkušenostech, jak se navazovaly kontakty mezi podnikateli á la Babiš, Mrázek, Pitr a politiky z Grossovy mocenské skupiny. Ale nikdo to tehdy nezkusil.

Ano, možná by mohla vypovídat i dnes. Ale způsob, jak se dostala do vazby – čtrnáct dnů jí bylo dáváno silně najevo, třeba policejními manévry kolem jejího bydliště, že půjde za mříže, ale se zatčením se přitom otálelo –, svědčí spíše o tom, že někdo nechce, aby vypovídala. Že by se spoustě mocných líbilo více, kdyby raději zůstala v Dominikánské republice, té daleké zemi, kvůli jejíž návštěvě ji zavřeli.

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte