Po třináctiletém lákání a s hodinovým zpožděním přiletěl do Prahy na oficiální návštěvu prezident Ruské federace Vladimir Putin. Představitelé Ruska stejně jako představitelé Česka vyjadřují radost nad tím, jak se návštěva ruského prezidenta povedla. Vzájemné česko-ruské vztahy byly posunuty na normální pragmatickou úroveň, zní z úst obou prezidentů. Premiér Jiří Paroubek si pochvaluje, že náš obchod s Ruskem poroste ještě rychleji a úspěšněji, než tomu bylo dosud. Prezident Putin by přivítal, kdyby se ruské investice do České republiky co možná zvýšily. A také by si ruský prezident přál, abychom se přestali zabývat minulostí a dali přednost budoucnosti. Učinil v tom smyslu očekávané gesto. Právně sice Rusko žádnou odpovědnost za okupaci Československa v roce 1968 nenese, řekl prezident Putin, ale morálně takovou odpovědnost pociťuje. Někteří komentátoři tato Putinova slova považují za omluvu. Gesto poněkud laciné, postoj nenový. Kriticky se k okupaci Československa před Putinem vyslovili již dva prezidenti – první a poslední prezident SSSR Michail Gorbačov a první prezident Ruské federace Boris Jelcin. Ani poprvé, ani podruhé, ba ani potřetí to omluva ani zdaleka nebyla. Škody materiální ani morální těmi gesty napraveny nebyly a nebudou.

Nebezpečně nerovné postavení

Veřejnosti bylo sděleno, že se jednalo o mnohém. Obchodní výměna, investice, naše do Ruska, ruské k nám. Dohoda o úvěru podporující náš vývoz do Ruska. Plyn a ropa budou prý…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte