mobrazek_3.gif
mobrazek_3.gif • Autor: Respekt

vobrazek_3.jpeg
Fotografie: Ripka: vlastenec, který se zmýlil. Foto ČTK • Autor: Respekt

Hubert Ripka si za první republiky vydobyl zvláštní postavení. Ačkoli byl parlamentním zpravodajem Národního osvobození a později zahraničním redaktorem Lidových novin, fungoval zejména jako informátor Hradu a především Černínského paláce.

Ripka se domníval, že hlavním úkolem každého občana je sloužit své zemi. A tu měl spojenu s osobnostmi v čele státu: Benešem a Masarykem, pro které byl ochoten nezakrytě překračovat zásady nezávislé žurnalistiky. Podle historika Antonína Klimka byl přímým agentem Beneše a Masaryka, takže měl hodně kvalitní informace, mnohdy ale fungoval také jako diplomat. Jako emisar prezidenta Masaryka byl například tajně vyslán za králem do Bělehradu, vyjednával za Hrad se Slováky.

Postupem času Ripkův vliv vzrůstal: už to nebyl jen informátor a občasný emisar. Zejména v krizových letech 1937 a 1938 začal fungovat jako přímý vyslanec prezidenta Beneše. Jednal s francouzskými ministry, Churchillem, českými Němci, velvyslanci. Velice často vyjednával se sovětským ambasadorem, neboť do poslední chvíle věřil, že v případě napadení Německem přijedou Sověti na pomoc. V době kolem Mnichova se také poprvé vážně rozešel s Benešem, byl přesvědčen, že je třeba bojovat.

V Londýně patřil Ripka k nejpracovitějším členům exilové vlády, a to přesto, že vlastně neměl žádný rezort. Svou energii ale posílal špatným směrem, protože stejně jako prezident uvěřil tomu, že jedinou spásou…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2091

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte