Vypadá to jako klasická česká groteska: policie vyhlásila pátrání po jednom z největších českých boháčů Tomáši Pitrovi, který přitom nerušeně telefonuje s tuzemskými novináři z lyžařského pobytu v Alpách. O co jde? Pitr je hlava kontroverzní skupiny, která podfukem ovládla ústeckou Setuzu, přivedla ke krachu řadu podniků a stojí i za zveřejněním aféry Unipetrol v září loňského roku. Nicméně zatykač se vztahuje k jiné věci – listopadovému rozsudku, kterým jej (spolu s dalšími čtyřmi podnikateli) pražský soudce Petr Novák poslal za daňové úniky na osm a půl roku do vězení.

Tomu, kdo případ aspoň trochu sleduje, vytane na mysli otázka: Co tak najednou? Rozsudek není pravomocný a musí jej ještě potvrdit Vrchní soud. Pitr dosud vždy chodil k hlavnímu líčení, a případ je navíc přes deset let starý. Není divu, že v novinách se okamžitě rozvinuly spekulace, zda nejde o mstu či politickou objednávku. Soudce odmítá své důvody zveřejnit – a dokonce i potvrdit to, zda skutečně vydal zatykač. Policie tak ovšem briskně učinila za něj a jako důvod uvedla obavy, že Pitr zmizí v cizině a bude se vyhýbat případnému trestu.

Případ je sice neobvyklý, ale v současné době není jisté, zda soudce opravdu neměl hodnověrné informace o Pitrově chystaném pokusu o útěk do ciziny či nějaké jiné chystané akci, které vydání zatykače ospravedlní. Jisté je ovšem to, že černého Petra má nyní v ruce policie, která zprávu o vydání zatykače roztroubila do světa. Místo aby si na…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte