Na Nový rok začal v Norsku fungovat světový experiment. Tamní akciové firmy kotované na burze musí ve svých vedoucích grémiích zaměstnávat nejméně 40 % žen. Pro nově založené společnosti to platí okamžitě, již běžící mají na přechod dvouletou lhůtu. V současné době splňuje tento požadavek jen 68 z 519 firem, jichž se bude týkat, a v průměru činí podíl žen v dotyčných orgánech jen 16 %. Z toho plyne, že během příštích dvou let musí Norsko najít a do vedoucích grémií společností umístit na 600 žen. Je zajímavé, že před touto povinnou kvótou varovaly právě některé ženy-topmanažerky, neboť prý sníží profesní úroveň branže.

Ještě zajímavější je ovšem skutečnost, že zákon, který tuto kvótu nařizuje, neprosadily feministky, nýbrž bývalý ministr průmyslu Ansgar Gabrielsen, křesťan a otec čtyř dětí. Šel na to od lesa. V únoru 2002 si pozval do své ministerské kanceláře redaktora bulvárního listu a svůj plán ventiloval skrze něj. Dnes tvrdí, že kdyby postupoval klasickou cestou debat v politických grémiích, zákon by ještě ležel v přípravném stadiu. Inu, není nad seriózní bulvár.

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte