mobrazek_26.gif
mobrazek_26.gif • Autor: Respekt

vobrazek_26.jpeg
Fotografie: Spolehlivě víme jen to, že se něco mění. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Klimatická bilance roku 2005 je celkem dobře známa – jednalo se o jeden z nejteplejších roků od počátku instrumentálních měření, tedy zhruba za posledních 200 let, došlo v něm k největšímu počtu tropických bouří za posledních několik desetiletí a škody pojišťoven způsobené klimatem byly vůbec největší za celou pojišťovací dobu. Poslední údaj však spíš vypovídá o tom, že pojišťovací agenti jsou stále čilejší, že počet lidí roste a jsou čím dál bohatší.

Podívejme se však na celou klimatickou situaci z hlediska toho, co minulý rok přinesl pro poznání a prognózu klimatických změn a také zda si vědci vidí do úst, když paralelně hrozí katastrofickým oteplováním a katastrofickým ochlazováním. Globální klima má zjednodušeně řečeno tři hlavní úrovně. Tou první je množství sluneční energie, které dopadá na povrch planety. Tou druhou je schopnost zemského povrchu a atmosféry tuto energii zachytit a konečně třetí úroveň je reprezentována ústředním topením planety, tedy systémem teplých a studených mořských proudů, které teplo akumulované v tropickém oceánu dál po planetě rozvádějí.

Solární oteplování

Co se dělo na každé z těchto úrovní? Začněme sluncem, které je největším hybatelem klimatických změn. Tým astronoma Ilji Usoskina oznámil, že sluneční aktivita měřená na základě počtu slunečních skvrn je největší za posledních osm tisíc let! K tomuto závěru astronomové došli, když…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte