mobrazek_1972.gif
mobrazek_1972.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1972.jpeg
Fotografie: Pán tvorstva žasne: oni spolu mluví. Foto archiv • Autor: Respekt

Mezinárodní konsorcium pro výzkum embryonálních kmenových buněk se otřáslo v základech. Jeden ze zakladatelů, jihokorejský biolog Woo-suk Hwang, přiznal, že v roce 2002 využil pro pokusy vajíčka darovaná členkami jeho týmu. Neporušil tím tehdejší korejské zákony. Odborníci na etiku biomedicínského výzkumu však považují „dobrovolnost“ takového dárcovství za pochybnou.

Hwang patří k absolutní světové špičce v oblasti tzv. terapeutického klonování. Tímto postupem by měly být v budoucnu laboratorně pěstovány buňky pro léčbu závažných onemocnění či zranění. K terapeutickému klonování upírají naděje pacienti s Parkinsonovou chorobou, cukrovkou, lidé ochrnutí po poranění míchy. Konsorcium plánovalo založení laboratoří v Soulu, Londýně a San Francisku. Na počátku listopadu odstoupil z čela konsorcia americký biolog Gerald Schatten. Jako důvod uvedl rostoucí pochybnosti o původu lidských vajíček, jež Hwang použil k pokusům. Na funkci ve vedení konsorcia rezignoval po přiznání i Hwang. Budoucnost výzkumného centra je nejasná.„Faraony“ čili mravence druhu Monomorium pharaonis „vybrousila“ evoluce k dokonalosti. Jejich „stát“ funguje i bez úřadů, voleb či daní. Na cestách za potravou se mravenci řídí pachovými značkami. Tým britských vědců z univerzity v Sheffieldu vedený Francisem Ratnieksem zjistil, že systém navigačních…

v48.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte