Osvobozující rozsudek nad přerovským zpravodajcem Vladimírem Hučínem vzbudil samozřejmě haló ve zdejších médiích. Hlasů byla celá škála: od volání po větší přísnosti vůči antikomunistickým „kriminálníkům“ v deníku Právo až po ulehčené vydechnutí v Hospodářských novinách. I jejich komentátor ale po odsudku zjevně vykonstruovaného počínání policie považoval za nutné distancovat se od Hučína coby člověka a ty, kteří se ho tady léta zastávají proti podezřelé represivní mašinerii, nazvat „notorickými kverulanty, spravedlivými apoštoly a milovníky konspirativních teorií“. HN jsou seriózní noviny a jejich slovo má váhu. S mávnutím ruky nad šedovlasým hloučkem věrných kolem Hučína je ale nutné rozhodně nesouhlasit.

Budeme struční. Hučína chodil k soudu podporovat například Milan Paumer, spolubojovník bratří Mašínů, jejich sestra Zdena, představitelé Konfederace politických vězňů a řada dalších lidí, kteří si za komunismu užili útlak, šikanu a kriminál. Tyto lidi prostě s trochou uměřenosti nelze ironizovat a vysmívat se jim. Naopak – jsou to hrdinové, kteří se často nedočkali žádné opravdové satisfakce. Bez nadsázky se dá říct, že na Hučínových soudech byla k vidění část elity tohoto národa. Že leckdy nevypadá moc elegantně? A jak by mohla, po tom mlýnku na maso, kterým ji prohnal bývalý režim? Nicméně bez těchto lidí a bez jejich vzdoru by se tady za čtyřicet let vlády komunistů asi zapomnělo, co to vlastně je svoboda.

v48.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte