Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2005/46 • RESPEKT 46/2005
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2005/46
46/2005, 13.–20. 11. 2005
Koupit vydání
Vydání
6.–13. 11. 2005
Vydání
20.–27. 11. 2005
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy a pánové, naše stálá spolupracovnice Markéta Pilátová odjela na delší čas do Brazílie a v tomto čísle vám nabízíme první z jejích <A HREF="http://respekt.cz/c1-36251310-fujimori-na-temne-stezce">článků</A> z Latinské Ameriky. Dále se věnujeme událostem ve Francii, a sice <A HREF="http://respekt.cz/c1-36251260-deti-zakona-dzungle">reportáží</A> našeho pařížského kolegy Jaroslava Formánka a <A HREF="http://respekt.cz/c1-36251100-lekce-smiru-z-francie">komentářem</A> na protější straně. V rubrice <A HREF="http://respekt.cz/c1-36251320-neuzavrena-revoluce">Téma</A> přinášíme k výročí listopadového převratu obsáhlý článek, který vypráví příběh o tom, jak jsme tady v posledních dvaceti letech žili. V rubrice Ekonomika si můžete přečíst trendový <A HREF="http://respekt.cz/c1-36251250-elektrina-z-travy">text</A> o výrobě elektřiny z rychle rostoucích rostlin. Inspirativní čtení přeje
Diskuse
Pozor na pokrok
Hana Librová
Civilizace
Zachrání Čínu SuperStar?
Václav Mezřický
Kaleidoskop
Zdeněk Lukeš
S radikálními realisty
Tomáš Lindner
„Byl jsem jedním z posledních živě zpívajících rockerů v německé politice. Teď přichází na řadu generace odchovaná playbackem,“ řekl deníku Die Tageszeitung ve svém prvním rozhovoru po odchodu z prvních řad politiky nejznámější „Zelený“ Joschka Fischer. Do kolonky „vzdělání“ vždy musel dopisovat „základní“, přesto se tento samouk a samorost stal nejrespektovanějším a donedávna i s přehledem nejoblíbenějším představitelem celé generace německých politiků.
Rozhovory
Udělala jsem několik tvrdých věcí
Jiří Sobota
Historicky první premiérka Nového Zélandu (1997–99) <B>Jennifer Mary Shipleyová</B> (1952) patří k politikům, kteří dokázali změnit svou zemi díky odvážným sociálním a ekonomickým reformám. Původním povoláním učitelka, členka pravicové Národní strany, působila v letech 1990–96 v čele tří ministerstev. V roce 1997 reagovala na nespokojenost s vládou, jejíž byla členkou, vnitrostranickým pučem, během kterého svrhla předsedu Národní strany a premiéra Jamese Bolgera a nastoupila na jeho místo. V listopadu 1999 se stala na čas lídrem parlamentní opozice. Před dvěma lety z vysoké politiky odešla. Jennifer Mary Shipleyová je vdaná, má dceru a syna.
Téma
Neuzavřená revoluce
Marek Švehla, Pavla Hobstová
Pánové Slezák, Laštovička a Hirnšál jsou architekti před čtyřicítkou. Každý má svůj život, svoji práci, každý bydlí v jiném městě. Jednu věc ale sdílejí: ani po šestnácti letech pro ně neskončila revoluce. Událost, kterou mají ostatní zasutou ve vzpomínkách, oni prožívají pravidelně každý rok u soudu, kde proti nim stojí jejich někdejší učitel – bývalý komunista Jan Snášel. Případ je v médiích známý jako „omluva za listopad“, a pokud by chtěl někdo v rychlosti vyprávět příběh Česka posledních dvaceti let, těžko by mohl vybrat lépe.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Junta prchá do džungle
Radek Palata
Barmská vláda narychlo přesunuje své sídlo do vnitrozemí. O čem to svědčí? Podle analytiků o paranoie nevoleného vůdce země Thana Shweje.
Mír za úplatek
Vratislav Janda
Ázerbájdžán: revoluce se odkládá
Marek Hudema
Děti zákona džungle
Jaroslav Formánek
V přeplněných sálech i po chodbách justičního paláce v severopařížském Bobigny postávají rozeštkané ženy s muslimskými šátky na hlavách nebo s rituálním tetováním na obličejích a lámanou francouzštinou vedou s novináři vesměs podobné dialogy: „Můj syn není žádný darebák, šel jen navštívit jednoho kamaráda.“ „To vám nepřipadalo divné, že třináctiletý kluk je každou noc venku?“ „Vždyť nemůžou být pořád zavření v paneláku.“
Ekonomika
Elektřina z trávy
Marek Pokorný
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema, Zbyněk Petráček
Zažaluj si svoji banku
Marek Hudema
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), největší česká organizace hájící práva zákazníků, vyzvala minulý týden veřejnost, aby začala hromadně podávat žaloby na Československou obchodní banku. Poplatky za vedení účtů jsou u bankovních domů v Čechách vyšší než v západní Evropě, v české bance se platí za stejné služby víc než v její zahraniční centrále a banky u nás vyžadovaly občas i poplatky jinde nevídané – například za zrušení účtu.
Spekulování o rovnosti
Daniel Münich, Štěpán Jurajda
Domov
Připomeňme si
Marek Pokorný
Moravcův proces
Jaroslav Spurný
Vláda zvedá limity pro zápach
Eliška Bártová
Noc a mlha a Olovo
Silvie Lauder
Každý z nich zosobňoval moc, či spíš tu její tvář, na kterou není moc vidět. Doležel, Šlouf, Novotný, Šíma. Dvě vlivné šedé eminence sociálnědemokratických premiérů, dva řezníci pro všechno. Co jméno, to černá vzpomínka a skandál, který své nositele nakonec odstavil od vlivu na veřejný život a poslal do soukromí. Alespoň tak to tvrdí oficiální reprezentanti zdejšího politického světa. Ale je to pravda?
Odhalení v pavilonu goril
Jan Kovalík
Je devět ráno, zoologická zahrada v Tróji otevírá brány a Shinda, Kijivu, Richard a Moja se za tvrzeným sklem pavilonu goril mohou těšit na každodenní proud pobavených návštěvníků. Už týden však k nahlédnutí do jejich klece není třeba jezdit až na vzdálenou pražskou periferii: šestnáct pohyblivých kamer přenáší každý jejich pohyb na web a sestřihy celého dne pak divákům nabízí Česká televize.
Je tu další Kajínek
Zdeněk Jemelík
Komentáře
Glosa
Petr Třešňák
Glosa
Petr Holub
Zbyla ohlodaná kost
Jaroslav Spurný
Jestli na něco sedí bonmot, že česká vláda začne tvrdě bojovat s korupcí hned poté, co bude všechno trochu cennější rozkradeno, tak na Pozemkový fond a odchod jeho šéfa, ministra zemědělství Petra Zgarby. Tenhle úřad rozprodával patnáct let velmi podezřelým způsobem majetek. Média bila na poplach, ale nic se nedělo: mlčela policie i dozorčí rada složená z poslanců stran celého politického spektra. Teď možnost neprůhledných kšeftů fondu za měsíc skončí restituční tečkou a jeho šéfové na rozloučenou ještě rychle vyvedli svým kamarádům poslední lukrativní pozemky s miliardovým zhodnocením. Kost je tedy ohlodaná – a vláda se dala do díla: vyletěl ministr i dlouholetí členové výkonného výboru fondu. To je samozřejmě potěšitelná věc. Ale teď je správný čas rozebrat, co bylo špatně, že takové obchody mohly tak dlouho procházet. Bez podobné analýzy se pády à la Zgarba nestanou uklidňujícím signálem boje s korupcí, ale pouhým zvěstováním – aha, tak tam už je vymeteno.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Lekce smíru z Francie
Jiří Sobota, Marek Švehla
Hořící auta, zranění policisté, jeden ubitý starší muž. Minulé dva týdny ve Francii vypadaly skrz objektivy kamer hrozivě a pro tamní obyvatele jistě ve skutečnosti i byly. Teď už násilí ustupuje a je možné podívat se na celou událost bez emocí. A viděno střízlivýma očima: šlo o lekci, ze které stojí za to se poučit. Nikoli katastrofu, která by měla Evropu uvalit do nějaké beznaděje a strachu.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Kultura
Fujimori na temné stezce
Markéta Pilátová
Stoupnout si v Tokiu k faxu a odeslat svou dobrovolnou demisi jistě vyžadovalo velké odhodlání. Alberto Fujimori (67), bývalý peruánský prezident, některými považovaný za diktátora a jinými za spasitele, takto před pěti lety ukončil své nanejvýš trapné v pořadí třetí prezidentské období, které trvalo ani ne půl roku. Volby tenkrát byly podle rozhořčených zahraničních pozorovatelů zfalšované a na protest po prvním kole odstoupil protikandidát Alejandro Toledo. Fujimori v druhém kole tedy bojoval sám proti sobě a vyhrál. Přesto však odhalení zločinů proti lidskosti a korupce donutila tohoto po Castrovi nejdéle vládnoucího politika současné Latinské Ameriky potupně opustit zemi.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Hana Galetková
Knihy
Viktor Šlajchrt
Hudba
Jaroslav Pašmik
Televize
Petr Třešňák
Kulturní tip
Petr Třešňák
Z umělců, kteří se ještě dnes hlásí k surrealismu, je <B>Jan Švankmajer</B> určitě nejvýraznější. I proto, že své výtvarné a filmové představy, jež v duchu zásad surrealismu čerpají z podvědomých asociací, sexuálních tužeb či nejtemnějších obav, nebere tak docela vážně a svá témata strhává v grotesku. Tento čtvrtek se po pěti letech vrací na filmové plátno se snímkem <B>Šílení</B>.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Neznámý šťastlivec vyhrál 103 miliony korun, které na něj čekaly v nedělním jackpotu Sportky. Delegace českých biskupů odjela navštívit papeže Benedikta XVI. V Praze koncertoval Bob Dylan. Členové Bezpečnostní rady státu se na své schůzce dohodli, že vzhledem k trvajícímu nebezpečí pandemie ptačí chřipky doplní Česká republika rozebrané zásoby léků proti této nemoci a nakoupí ve Velké Británii přípravek Relenza.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte