Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Tygr, drak a černá řeka

Fotografie: Čína platí za úspěch. Plocha druhého největšího čínského jezera Tung-tching se za posledních padesát let zmenšila téměř o polovinu, koryta mnohých řek zejí po většinu roku prázdnotou. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Čína platí za úspěch. Plocha druhého největšího čínského jezera Tung-tching se za posledních padesát let zmenšila téměř o polovinu, koryta mnohých řek zejí po většinu roku prázdnotou. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Malý krámek je plný zákazníků, ale majitelka paní Wangová se mračí: „Celá vesnice smrdí jak zkažený vajíčka a voda v řece už je zas černá jak sojovka.“ Dveře obchůdku se od rána netrhnou – vesničané si chodí pro vodu v plastových lahvích. U říčky Che, která touto západočínskou vesnicí protéká, je jak vymeteno, jen pár dětí se zacpanými nosy na sebe stříká vodu. Obec leží pár kilometrů pod průmyslovou zónou města Lan-čou. „Tak třikrát do měsíce sem přiteče takováhle voda,“ rozhazuje rukama paní Wangová. Většina obyvatel je sice velmi chudá, nic jiného než utrácet těžce vydělané peníze za balenou vodu jim nezbývá. Situace, jakých lze v dnešní Číně najít bezpočet.

Toxický blahobyt

Číňané jsou pyšní na ekonomický zázrak, který se v jejich zemi odehrává. Devítiprocentní ekonomický růst v posledních dvaceti letech je ovšem tvrdě vykoupen rychle se zhoršujícím stavem životního prostředí. Šestnáct z dvaceti nejznečištěnějších měst na světě se nachází v Číně, na třetinu území padá kyselý déšť, polovina obyvatelstva je odkázána na vodu znečištěnou biologickými odpady a třetina městského obyvatelstva dýchá znečištěný vzduch.

Když letos na jaře viceprezident Státního úřadu pro ochranu životního prostředí Pchan Jüe zkušebně zavedl „zelený“ hrubý domácí produkt, který od ekonomického růstu odečítá dopad na životní prostředí, a přepočítal na něj…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v44.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.