Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Další stopy kolem Unipetrolu

Žádný ohromný pokrok, ale přece jenom několik zásadních informací, které posunují odhalení v aféře Unipetrol o kousek dál. Hlavní hvězda „korupčních“ videonahrávek televize Nova – polský lobbista Jacek Spyra – není ústřední postavou aféry jen v Česku, ale jak přiznal krakovský prokurátor, také v Polsku. A jednání valné hromady Unipetrolu zase přineslo nové informace, které prokazují, že polský PKN Orlen koupil Unipetrol hodně pod cenou a že jeho český společník Andrej Babiš by se pak dostal ke „své“ části holdingu skoro zadarmo. A konečně je tu informace z důvěryhodných zdrojů, že lví podíl na rozpoutání aféry v tuzemsku má bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Setuza a Palas

Začněme od konce. Několik nezávislých zdrojů v sociální demokracii, policejním sboru a v TV Nova naznačuje, že člověkem, který nováckým reportérům prozradil termíny a místa schůzek Spyry s premiérovým sekretářem Zdeňkem Doleželem, byl bývalý ministr Palas. A byl to prý také on, kdo po Doleželově nejasných a korupcí zavánějících výrocích zavolal premiéru Paroubkovi, aby ho na blížící se skandál upozornil. Co vedlo Palase k tomuto kroku, není jasné a jako v řadě jiných indicií aféry se můžeme jen dohadovat. Nicméně Palas se kolem privatizace Unipetrolu motal docela blízko – a to nejen jako ministr vlády, která o prodeji rozhodla.

Pro vysvětlení je třeba se na chvíli vrátit k ústecké Setuze. Podniku, jehož majitelé roztáčejí…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte