Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

S ropou letí nahoru plyn

Ceny plynu v posledním roce rychle rostou. Pociťují to nejen firmy, ale i domácnosti. Těm sice cenu plynu stanovuje Energetický regulační úřad, jenže zdražování se stejně nevyhnou. Navíc se podle zkušeností z podnikové sféry zdá, že ke snížení cen nepomůže, ani když se otevře trh s plynem konkurenci.

Nepříjemná tradice

Když se zeptáte, proč ceny plynu rostou, dostane se vám překvapivě jednoduchého vysvětlení: protože rostou ceny ropy. Ne že by bylo možno jednoduše zaměnit ropu za plyn a ceny tak byly stejné – automobily i kotle vyžadují značné úpravy pro přechod z jednoho paliva na druhé. Ceny plynu rostou z historických důvodů. Od doby, kdy bylo využívání plynu ještě novinkou, je ve smlouvách obchodníků s producenty stanoveno, že se cena plynu vypočítává hlavně na základě ceny lehkých a těžkých topných olejů vyráběných z ropy. A cena ropy se za poslední rok na světových trzích zvýšila zhruba o třetinu. Pro nás je ještě výhodou, že kontrakty jsou uzavírány hlavně v dolarech – díky posilující koruně neletí ceny nahoru zase tak prudce.

V České republice odebírají plyn dva druhy zákazníků. Takzvaní oprávnění zákazníci, tedy více než čtyřicet společností typu Unipetrol nebo Spolana či velkých tepláren s odběrem nad 15 milionů kubíků ročně, si od letošního roku mohou kupovat plyn na volném trhu. Od začátku roku pro ně vzrostla jeho cena při odběru od téměř monopolního Transgasu zhruba o 20 %. Ostatním zákazníkům, kteří kupují plynu…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte