Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Holocaust v teple ateliéru

Fotografie holocaustu neskončily s osvobozením vyhlazovacích táborů. Téma přitahuje i postmoderní generaci umělců, která válku nezažila, ale chce k ní říct své.

V nejužším slova smyslu se pojem fotografie holocaustu samozřejmě vztahuje výhradně k autentickému obrazovému svědectví z doby druhé světové války. Jenže od sedmdesátých let minulého století jsme svědky zajímavého fenoménu: v médiu, s nímž si často spojujeme věrný záznam reality, se historické téma vrací. Zpracované rozmanitými způsoby, fotografy, kteří se narodili po válce, ale dovedou dějinnou tragédii vidět z nové perspektivy. Jedním z nich je i Američan Elliot Ross, jehož soubor Yehudith nyní vystavuje Pražský dům fotografie.

Psát básně ? Proč ne

Rossův koncept dobře ukazuje, jak jde téma holocaustu uchopit v současnosti. Autor fotografuje portréty amerických Židovek, které stejně jako on sám genocidu nezažily, a jejich prostřednictvím se snaží vystihnout úděl ženských obětí šoa. Role dívek a žen na jeho černobílých inscenacích připomíná úlohu hereček, které se před objektivem stylizují do postav obětí. Veškeré stopy současnosti (například oblečení) jsou potlačeny, zůstávají časově nezakotvené výrazy, gesta a dramatické osvětlení, takže atmosféra pružně pendluje mezi dneškem a dobou před šedesáti lety.

Projekt Elliota Rosse není nezajímavý, ale v kontextu fenoménu fotografie holocaustu po válce rozhodně nijak nevyniká. Navzdory názorům, že jde o látku, která…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Matěj Stránský

fotograf

stransky.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 452
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte