Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Po Lechovi Lech

mobrazek_1245.gif
mobrazek_1245.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1245.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Na první pohled jsou téměř k nerozlišení a kromě vzhledu je spojuje i společný politický program. „Já a bratr jsme jedno“ – prohlašovali v minulosti. Nejslavnější polská dvojčata, Lech a Jarosław Kaczyńští, se teď možná nacházejí na vrcholu své politické kariéry. Jarosław je lídrem strany Právo a Spravedlnost (PiS), která vede v průzkumech před podzimními volbami do parlamentu. A Lech Kaczyński, primátor Varšavy, patří k nejvýznamnějším kandidátům na polského prezidenta.

Jaro Poláků

Koncem června se v Gdaňsku v týž den konaly dvě okázalé oslavy. Na první – svátku lídra Solidarity Lecha Wałęsy – se poprvé objevili zástupci bývalé komunistické strany i s prezidentem Kwaśniewským. Na „konkurenční“ – spojené s volebním mítinkem – atmosféra připomínala naopak doby boje proti komunistické diktatuře: mluvilo se o zrušení oligarchických mocensko-ekonomických struktur, v nichž převládají lidé minulého režimu, a ozdravení státu. Dokonce název setkání, „Jaro Poláků“, evokoval „jaro národů“ střední Evropy roku 1989. Slavily se tam totiž narozeniny bratrů Kaczyńských. Večer v Gdaňsku symbolicky potvrdil, že zatímco Wałęsa se i nadále hlásí k systému vzniklému v roce 1989 na základě dohody mezi opozicí a komunisty, jeho blízký spolupracovník z dob disentu, Lech Kaczyński, se stal hlavním zástupcem těch, pro něž…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte