mobrazek_1224.gif
mobrazek_1224.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1224.jpeg
Fotografie: Letos tahle kýta. Prales příští prázdniny. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Jsou všude. Navštíví každý sebeutajenější kousek na zemi. Říkají si turisté. V létě se jich zmocňuje puzení odjet někam hodně daleko a zapomenout na stereotyp známého prostředí. Podle sociologů a specialistů na lidské chování jde o instinkt zděděný po lovcích, sběračích a kočovnících těkajících za obživou. Ti nám teď v létě našeptávají do ucha podvědomí: přemísti se, moderněji řečeno: cestuj!

CK hypermarket

Nejen dávní předkové ze savan nás povzbuzují k vykonání cesty. Jsou tu i reklamy plné palem, divokých zvířat a panenských štítů hor. Pro sofistikovanější existují vábničky taoistických spisů nebo čínských básní o životě vnímaném jako cesta, o mniších, kteří se vydávali na dlouhé výšlapy třeba jen proto, aby nikam nedošli a skonali cestou. Snílci zase už v zimě louskají cestopisy a stahují z internetu nejvhodnější itineráře letních dobrodružství. Pro nábožensky založené či ekologicky smýšlející v létě nabudou smyslu trasy poutnických výprav například do Santiaga de Compostela. Jisté je jedno – cestovat je moderní, očistné, výchovné, kulturní, lidské, normální, ale také škodlivé a možná zbytečné. Turistika či cestovní ruch více než kdykoli jindy totiž začíná připomínat velký a zbožím nabitý hypermarket. Člověk si v něm může doopravdy lámat hlavu, jaké zboží si vybrat a jak nejméně prospět či uškodit. Stejně jako když si někdo kupuje lákavě zabalenou, konzervačními…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte