mobrazek_1252.gif
mobrazek_1252.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1252.jpeg
Fotografie: Nové evropské téma. Foto Profiemdia.cz / AFP • Autor: Respekt

Říká to i téma tohoto čísla: Madridem to začalo, Londýnem to nekončí. O tom, co současné výbuchy teroristických bomb znamenají pro evropskou civilizaci a jak v té pokračující válce postupovat, se rozpoutala obrovská diskuse. Debatuje se i na webových stránkách Respektu a tady nabízíme některé názory.

• Žijeme na asijsko-evropském kontinentu s islámem takřka od jeho počátků. Vzájemné vztahy měly za tu dobu snad všechny možné podoby. Jednou jsme se učili my od nich, jindy oni od nás. Jednou jsme je většinově zabíjeli my, jindy zase měli převahu oni. Od konce kolonialismu začínají žít vyznavači mezi námi. Ve Francii žijí ve velkém počtu již od dob de Gaulla, v Německu od konce 50. let, o Británii ani nemluvě. Kupodivu za celou tu dobu jsme si teror mezi sebou „provozovali“ jen my sami. IRA, Baskové, Rudé brigády atd. Jestli nyní máme strach z terorismu, pak přemýšlejme, kdo jej do Evropy vlastně přivlekl. Prapůvod není v islámu, v arabském světě, v Koránu.

s.a.hosek@tiscali.cz

• Obávám se, že terorismus je a ještě dlouho bude na vzestupu. Nemusí se nám to líbit, ale pokud nepřesvědčíme obyčejné muslimy, že jim jejich soukmenovci poskytují medvědí službu, nemáme šanci. Všichni státníci vždycky velmi hlasitě odsoudí právě proběhnuvší teroristický akt a projeví ochotu…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte